Presbiopia czyli starczowzroczność – przyczyny i leczenie

Presbiopia czyli starczowzroczność – przyczyny i leczenie

Starczowzroczność - poszerz swoje wiadomości!

Starczowzroczność, czyli presbiopia, to jeden z naturalnych procesów powiązanych bezpośrednio ze starzeniem się. Jej oznaką jest pogarszanie się widzenia w bliży, co praktycznie uniemożliwia rozwiązywanie krzyżówek, czytanie czasopism, użycie laptopa i telefonu komórkowego oraz podejmowanie wielu powszednich aktywności. Presbiopia jest wynikiem osłabienia zdolności akomodacji oka albo jej całkowitej utraty. Metodą na rozwiązanie tego problemu może być zakładanie szkieł korekcyjnych, niemniej jednak wywołuje to komplikacje. Szkła do bliży utrudniają widzenie dali, okulary progresywne na ogół nie są tanie, natomiast modele dwuogniskowe najczęściej nie są komfortowe. Najlepszym rozwiązaniem może być wobec tego wyeliminowanie presbiopii podczas zabiegu.

Leczenie presbiopii – wykonuj bez przeszkód łatwe czynności

Jak już napomknęliśmy, leczenie presbiopii umożliwia ustrzeżenie się licznych komplikacji przy realizowaniu codziennych, najprostszych aktywności. Jednostki dotknięte tą chorobą (wypada zaakcentować, iż nieraz pierwsze symptomy starczowzroczności ujawniają się już ukończeniu 40 lat) mają trudności z czytaniem bądź korzystaniem z urządzeń elektronicznych, a także jazdą komunikacją miejską (kłopoty z korzystaniem z rozkładów jazdy) bądź robieniem zakupów (właściwie uniemożliwia przeczytanie etykiety produktu). Ponadto, odwrotnie do miopii, presbiopia nie jest rekompensowana przez możliwość dokładniejszego widzenia dalszych obiektów, a noszenie okularów bywa dla osób cierpiących na tę chorobę niekomfortowe. Trzeba także pamiętać, iż wada ta się stale zwiększa, a każde kolejne dwa lata skutkują najczęściej osłabieniem widzenia o blisko ćwierć dioptrii.

Leczenie starczowzroczności – jakie metody są możliwe?

Poza korekcją przy pomocy okularów, dostępne jest także leczenie presbiopii z zastosowaniem wiązki lasera. Zapewniają one trwałe efekty i wykluczają potrzebę korzystania z okularów. Metody jak np. PRESBYMAX® są także drogą ku temu, by w toku pojedynczego zabiegu w pełni pozbyć się wady w obu oczach.

Dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]