Żylaki to stosunkowo pospolita przypadłość, którą z biegiem lat dostrzega u siebie duży odsetek ludzi dorosłych. Stopniowo społeczeństwo zaczyna rozumieć, iż leczenie żylaków nie jest już traktowane tylko jako zabieg estetyczny. Uwidaczniające się na skórze pajączki naczyniowe oraz żyłki są bowiem także przejawem problemów zdrowotnych dotyczących żył, np. uszkodzenia zastawek żylnych. Z tej przyczyny do centrów medycyny estetycznej często przychodzą pacjenci szukający sposobów na ich usunięcie. A takim sposobem jest m.in. skleroterapia.
Skleroterapia – standard w leczeniu żylaków oraz żył siateczkowatych
Skleroterapia, którą na co dzień nazywa się również ostrzykiwaniem żylaków, to dzisiaj już standard w leczeniu żył siateczkowatych, pajączków naczyniowych i żylaków. Zabieg ten polega na dożylnej iniekcji preparatu chemicznego (mającego postać płynu albo pianki), który powoduje zamknięcie światła żylaka. Obliteracja żylaków w zasadzie nie wymaga zaaplikowania znieczulenia, ponieważ podczas zabiegu wykorzystuje się niezwykle cieniutkie igły. Liczba wkłuć wykonywanych w czasie zabiegu zależy od grubości żyły i wielkością leczonego obszaru. Skleroterapię wykorzystuje się jako autonomiczną metodę leczenia żylaków, lecz może ona też być uzupełnieniem terapii prowadzonej chirurgicznie, jak również stosuje się ją jako samodzielną metodę leczenia żylaków. Należy zaakcentować, iż skleroterapia nie daje błyskawicznych rezultatów, więc zwykle wykonuje się ją w sekwencjach trzech lub więcej zabiegów, a ich liczbę określa lekarz opierając się na analizie stanu zdrowia danego pacjenta.
Ciąża, choroby serca i ostra zakrzepica żylna – przeciwwskazania do skleroterapii
Jak w każdym zabiegu medycznym, również przy skleroterapii występują przeciwwskazania do jej zrealizowania. Nie można przeprowadzić jej u osób chorujących na miażdżycę tętnic kończyn dolnych, choroby serca i ostrą zakrzepicę żył powierzchownych. Lekarz nie wyrazi zgody także na ostrzykiwanie żył u kobiety ciężarnej i w okresie karmienia piersią, jak również u osób ze ujawnioną skłonnością do alergii, w tym przede wszystkim na stosowany w czasie zabiegu sklerosant.
Dane:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce
Mob.: +48 664-029-922
E-mail:
[email protected]