Etapy zakładania implantów zębowych

Etapy zakładania implantów zębowych

Implanty zębów to najlepszy sposób na pozbycie się braków w uzębieniu. Zdają egzamin zarówno w przypadku braku jednego zęba, jak i całkowitego bezzębia. Ich największymi zaletami są stosunkowo nieskomplikowania pielęgnacja i naturalny wygląd – implant zębowy, a tak naprawdę jego ceramiczna korona, wygląda identycznie, jak prawdziwy ząb. Ich założenie jest też mniej przykre dla pacjenta niż zakładanie mostu czy pełnej protezy – nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak wygląda ten zabieg i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.

Implanty zębowe – jak przebiega ich wstawienie?

Zabieg założenia implantów stomatologicznych zaczyna się od zaaplikowania pacjentowi znieczulenia. Poza nim ważne jest też właściwe nastawienie i opanowanie nerwów. Następnie stomatolog nacina dziąsła. Umożliwia to odsłonięcie tkanki kostnej i uformowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu stosuje się techniki piezochirurgii oraz odpowiednio dobrane wiertła. To niesłychanie trudna część zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się doświadczeniem i wyczuciem. Precyzja niezbędna jest też przy wszczepieniu implantu zębowego w kość. Kiedy ten znajdzie się w planowanym miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty stomatologiczne a obawa przed bólem

Myśl o wszczepieniu implantu zęba rodzi w niektórych osobach strach przed potencjalnym intensywnym bólem odczuwanym podczas zabiegu oraz bezpośrednio po nim. Szczęśliwie lęk ten jest całkowicie bezzasadny. Obecnie implantologia dysponuje bardzo wydajnymi środkami przeciwbólowymi, zapewniającymi pacjentowi pełny komfort na fotelu stomatologicznym. Pacjenci wyjątkowo czuli na odczuwanie bólu mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które całkiem usunie możliwość odczuwania stresu przed chirurgiem-stomatologiem.