Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Nie wszystkie schorzenia dziąseł i zębów mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie sposoby terapii okazują się nieefektywne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla większości pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, że nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi wykona dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystę należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – w szczególności na skutek postępującej próchnicy lub często powracających stanów zapalnych. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga stomatologa trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg dentystyczny a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Teraz jakkolwiek dostępne są środki, które kompletnie eliminują niemiłe doznania. Ponadto pacjenci, którzy panicznie boją się fotela stomatologicznego, mogą otrzymać pomocnicze środki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.