Botoks – leczenie nadpotliwości, bruksizmu i nie tylko

Botoks – leczenie nadpotliwości, bruksizmu i nie tylko

Dowiedz się więcej o zabiegu z botoksem.

Toksyna botulinowa, w mowie potocznej zwana botoksem, to substancja na bazie białka wytwarzana przez jeden z typów bakterii beztlenowych, która ze względu na swoje działanie znalazła rozległe zastosowanie w medycynie, przede wszystkim estetycznej. Jak zatem korzysta się z tej egzotoksyny i czy jest ona bezpieczna?

Botoks powstrzymuje bodźce przenoszonych między tkanką mięśniową i nerwami

Toksyna botulinowa jest jedną z silniejszych znanych egzotoksyn, której oddziaływanie opiera się na blokowaniu impulsów przekazywanych między tkanką mięśniową a komórkami nerwowymi. To z tego powodu jego konsumpcja (przykładowo razem z nieświeżą żywnością) może być śmiertelnie niebezpieczne, bowiem w niektórych sytuacjach prowadzi do zatrzymania akcji serca. Niemniej jednak ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, do którego prowadzi botulinotoksyna, lekarze od pół wieku stosują do leczenia stanów chorobowych, w których stwierdza się niewłaściwe napięcie mięśniowe, np. przy kurczu twarzy, chorobach powodujących tiki nerwowe oraz trudnych przypadkach migreny. Botox często wykorzystuje się też w leczeniu bruksizmu, czyli niekontrolowanego tarcia zębami, bo wstrzyknięcie tej neurotoksyny w odpowiednie miejsca zmniejsza napięcie mięśni szczęki, a w konsekwencji minimalizuje ryzyko uszkodzenia szkliwa i starcia koron zębowych. Botulinotoksyna pomaga także ludziom cierpiącym na nadpotliwość – aplikowana w miejsca, gdzie ciało wytwarza nadmierne ilości potu, powstrzymuje jego wydzielanie się nawet przez 6 miesięcy.

Botoks – redukcja kurzych łapek oraz “zmarszczki gniewu

Przeciętny Polak najczęściej botoks asocjuje tymczasem z zabiegami estetycznymi. I w rzeczy samej, neurotoksyna ta jest tu używana w dość szeroko. Korzysta się z niej w zabiegach mających na celu redukcję zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu to zabieg krótki i bezbolesny. Preparat botulinotoksyny wyrównuje skórę i zmniejsza napięci mięśni odpowiedzialne za tworzenie się bruzd. To dlatego zazwyczaj wykorzystuje się go do redukcji tzw. “lwiej zmarszczki” oraz zmarszczek mimicznych widocznych w pobliżu oczu. Z pomocą botulinotoksyny można również zredukować intensywną potliwość skóry na czole.

Dane:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]