W trakcie budowy domu zadbaj o prawidłową hydroizolację

W trakcie budowy domu zadbaj o prawidłową hydroizolację

W trakcie budowy jakiegokolwiek obiektu, niezależnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie projektowania trzeba zatroszczyć się o poprawne zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przeniknąć do nieprawidłowo lub w ogóle niezabezpieczonych murów obniży ich wytrzymałość i potencjał izolacji cieplnej, jak również doprowadzić do rozkwitu chorobotwórczych pleśni oraz grzybów.

Które fragmenty budowli trzeba chronić hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie trzeba chronić przed wilgocią należą zwłaszcza fundamenty, dachy, balkony, piwnice i tarasy, a więc te części struktury, które mają bezpośredni kontakt z albo opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z profesjonalistami, którzy określą, jakie elementy potrzebują zabezpieczenia przed wilgocią i jakiej techniki powinno się użyć w odniesieniu do konkretnych segmentów budynku. Na przykład, na ścianie fundamentowej z betonu wykonuje się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią powłokę uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z cegły, pustaka wypalanego czy dziurawki poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy zielone izoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, aby każda warstwa posiadała spadek zapobiegający kumulacji wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją. W podobny sposób hydrolizuje się też balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Istotne jest, żeby planowanie hydroizolacji, zlecić fachowej ekipie, posiadającej długoletnią praktykę w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Inwestorzy, deweloperzy i generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze ekspertami w trakcie prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budowli w systemie „białej wanny”, jak również montażem węży iniekcyjnych, uszczelek pęczniejących, taśm PVC czy taśm dylatacyjnych. Natomiast na zlecenie zarządców istniejących budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. inwentaryzacją, naprawą oraz uszczelnieniem przecieków wody, naprawą balkonów i tarasów, uszczelnieniem podszybii windowych oraz wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.