Szkolenia dla administracji – ochrona danych osobowych

Szkolenia dla administracji – ochrona danych osobowych

Podstawowym prawnym dokumentem w naszym kraju, który dotykał sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka weszła w życie w 1997. Także obecnie definiuje ona ów termin i mówi, jak powinniśmy ich używać. W myśl ustawy dane osobowe to wszystkie informacje, jakie pozwalają na rozpoznanie danego obywatela bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować możemy więc nazwisko i imię, adres oraz numer PESEL, ale również tak zwane dane wrażliwe – m. in. wiadomości o wyznaniu, ewentualnych sprawach sądowych oraz stanie zdrowia. O ich bezpieczeństwo należy zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, że dzięki nowym technologiom ich zdobycie i wykorzystanie okazuje się naprawdę proste.

Szkolenie z ochrony danych osobowych dla przedsiębiorstw

Dane osobowe posiadają wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa. Jedne dysponują tylko danymi ich pracowników, pozostałe natomiast uzyskują dojście także do danych kontrahentów. We wszystkich sytuacjach specjaliści, którzy mają do nich dostęp muszą ukończyć odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, dzięki którym dowiedzą się, w jaki sposób zagwarantować im bezpieczeństwo. Okazuje się to bardzo istotne, ponieważ po zauważeniu błędów Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo nałożyć dotkliwe sankcje – nie tylko pieniężne, lecz w niektórych sytuacjach także więzienia.

Na czym polega kurs z ochrony danych osobowych?

Kurs z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszystkich pracowników administrujących takimi danymi – są to między innymi specjaliści z składnic akt, do spraw rekrutacji lub kadr. W jego koszty wliczone są także broszury pomocnicze, za pomocą których kursanci łatwiej przyswoją wiadomości. Po zakończeniu kursu, w czasie którego nauczą się, jak zapewnić ochronę danych, kursanci dostają specjalne certyfikaty. Kursy z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu – zwykle kończą się tego samego dnia.