Szacujemy koszt druku 3D. Które czynniki wpływają na cenę?

Szacujemy koszt druku 3D. Które czynniki wpływają na cenę?

Więcej w temacie druk 3D cennik na https://cadxpert.pl/aktualnosci/ile-kosztuje-wydruk-3d-odkrywamy-co-wplywa-na-cene-druku-3d/.

Opcja zlecenia wydruku 3D dowolnej makiety, prototypu oraz części z tworzyw sztucznych w dużym stopniu obniża nakłady finansowe ponoszone przez wiele firm. O ile zamysłem przedsiębiorstwa jest ciągła produkcja, zwykle decyduje się ono na zakup własnych drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy specjalistów do ich obsługi. Jeżeli jednakże w grę wchodzi wytwarzanie elementów o niskim nakładzie albo konieczność przygotowania modelu 3D jest sporadyczna, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zlecenie druku firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach przy planowaniu projektu pojawia się nie raz pytanie: jak wyliczyć cenę druku 3D?

Cena wydruku 3D – bez bez plików w formacie STL i STEP będzie drożej

Na ostateczną cenę druku 3D wpływa wiele elementów. Zlecający druk 3D nie zawsze dysponuje przygotowanym do druku plikiem w poprawnym formacie (czyli STEP lub STL), z pomocą którego można wstępnie wyliczyć koszt wykonania zlecenia. W wielu przypadkach podmiot zlecający przygotowuje tylko szkic projektowy lub prototyp. To powoduje, iż cena druku 3D jest odpowiednio wyższa ze względu na potrzebę przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego przedmiotu przy pomocy skanera 3D, bądź też przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD. Kolejne czynniki mocno wpływające na ostateczny koszt wydruku to, oczywiście, wybór samej techniki druku oraz tworzyw, z których wykonany będzie produkt. Nie bez wpływu jest również to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to w głównej mierze od tego, czy wydruk będzie miał częściowe czy pełne wypełnienie i od jego wielkości) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dalszej obróbki (przykładowo gwintowania lub wygładzenia).

Chcesz obliczyć cenę wydruku 3D? Wypełnij kwestionariusz zleceniobiorcy

Nie da się jednoznacznie oszacować ceny druku 3D bez wcześniejszego kontaktu z podmiotem, u którego planujemy zrealizować dane zlecenie. W tym celu należy wysłać jej plik do wyceny lub, jeżeli go nie mamy, skorzystać z formularza i jak najdokładniej przedstawić specyfikę zlecenia. Oszacowanie ceny druku 3D przygotowywane przez firmę CADXPERT jest darmowe. Eksperci CADXPERT służą także wsparciem odnośnie wyboru tworzywa oraz odpowiedniej technologii druku.

Dane:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]