Praca prywatnego detektywa. Jakich spraw się podejmie?

Praca prywatnego detektywa. Jakich spraw się podejmie?

Usługi detektywów cieszą się popularnością. Postanawiamy o ich wynajęciu nie tylko w przypadku problemów rodzinnych. Ich usługi okazują się bardzo pomocne również dla pracodawców – umożliwiają np. sprawdzenie czy pracownik będący na L-4 naprawdę nie jest w stanie pracować albo czy informacje przedłożone przez niego w CV są zgodne z prawdą. Warto zatem powiedzieć kilka słów na temat tego, jakie umiejętności powinien posiadać detektyw i w rozwiązaniu jakich problemów może nam pomóc.

Prywatny detektyw – wymagania

Nie wszyscy mogą wykonywać pracę prywatnego detektywa. Aby legalnie pracować w tym zawodzie, trzeba dysponować stosowną licencją, którą otrzymuje się po zaliczeniu państwowego egzaminu. Wspomnijmy jeszcze, iż osoby przystępujące do testu muszą także spełnić uprzednio określone wymagania. Najistotniejsze z nich to posiadanie świadectwa o nieposzlakowanej opinii wydanego przez komendanta powiatowego lub miejskiego Policji, obywatelstwa któregoś z krajów należących UE oraz co najmniej średniego wykształcenia. Wymogiem jest też bycie osobą niekaraną, a odnośnie byłych funkcjonariuszy służb mundurowych – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co ważne, osoby starające się o licencję detektywa muszą mieć ukończone 21 lat.

Kiedy szukać pomocy detektywa?

Największa część zleceń, które realizują detektywi dotyczy różnego typu kwestii rodzinnych. Do agencji detektywistycznej możemy zwrócić się m.in. gdy mamy podejrzenie, iż nasz małżonek nie jest wierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic naszego dziecka odpowiednio się nim opiekuje. Prywatny detektyw pomoże nam również ustalić rzeczywistą wysokość zarobków byłego partnera, co okaże się bardzo przydatne w przypadku spraw o ustalenie wysokości alimentów.