Kiedy potrzebne są badania wysokościowe?

Kiedy potrzebne są badania wysokościowe?

Zamów badania wysokościowe Bielsko Biała na www.badaniabielsko.pl

Wielu czytelników pracę na wysokości utożsamia przede wszystkim z serwisowaniem kominów lub myciem okien w wieżowcach. W myśl obowiązujących w Polsce regulacji są to jednak wszystkie zadania wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W przypadku, gdy prace prowadzone są minimum 3 metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest natomiast zaliczenie specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym więc się one opierają? W jakich placówkach są wykonywane? Jakie schorzenia sprawią, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – gdzie się udać?

Badania wysokościowe możemy przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, w której otrzymamy dokumenty kierujące na badania lekarskie. Po ich zakończeniu – jeśli rzecz jasna efekty będą odpowiednie – zyskamy zaświadczenie umożliwiające działania na wysokościach. Zdarza się też, że na wykonanie badań wysokościowych nie ma dużo czasu – wówczas słusznie postąpimy wybierając się sami do laryngologa, okulisty i neurologa celem wykonania badań, a następnie składając je w przychodni medycyny pracy, jakkolwiek najrozsądniej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Badania wysokościowe – co będzie sprawdzone?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować choroby, które sprawiają, że praca na wysokościach staje się niebezpieczna. Do kluczowych tego rodzaju chorób zaliczają się w szczególności padaczka i zaburzenia równowagi, wady oczu (a dokładnie – potrzeba stosowania okularów (chociaż można to wyeliminować wykorzystując szkła kontaktowe), a także zez. Specjalista ma prawo też odmówić wystawienia zaświadczenia, jeżeli mamy zaawansowaną cukrzycę oraz zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 36 miesięcy, zaś osoby które ukończyły 50 lat – co 12 miesięcy.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]