Okna zabytkowe zamówisz na http://tinyurl.com/hg55mfn.
Okna zabytkowe najczęściej wyglądają dużo korzystniej niż te wytwarzane współcześnie więc są niewątpliwą ozdobą obiektów. Względy estetyczne to oczywiście ich nie jedyna zaleta, a na ich wartość w znacznym stopniu rzutuje także wiek. Podobnie jak pozostałe dobra zabytkowe, również okna muszą być konserwowane w myśl przepisów – ich remontu nie możemy wykonywać samemu z wykorzystaniem dostępnych w markecie surowców. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może wykonać te prace?
Okna zabytkowe – jak odróżnić
Okna zabytkowe zwykle mają więcej dekoracji niż współczesne. Nie są również otwierane od góry, a to sprawia, że potrzebne stają się lufciki, dzięki którym można wietrzyć mieszkanie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, zrobione są zwykle z drewna – materiału, jaki ma mnóstwo atutów, ale wymaga regularnych remontów, a oprócz tego nietrudno go zepsuć. Dlatego tak istotne są uprawnienia specjalistów konserwujących okna zabytkowe.
Naprawa okien zabytkowych
Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, która wymaga dużych kwalifikacji – taki rodzaj okna cechuje się bowiem użyciem różnych, obecnie już nieczęsto spotykanych, technologii. W związku z powyższym, także najbardziej doświadczeni specjaliści nie mogą remontować okien zabytkowych, jeśli nie zdobyli dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez konserwatora zabytków – w innym razie mogą otrzymać duże kary.
Dane:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa
Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail:
[email protected]