Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Na http://www.badaniabielsko.pl zlecisz badania psychotechniczne Bielsko

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę istotne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz busów. W ich przypadku ważne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu kierowcy z takich profesji zgodnie z przepisami muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ten temat parę zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – jak przebiegają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są testy na specjalnych maszynach, w czasie których badana jest podzielność koncentracji, postrzeganie prędkości, umiejętność szybkiego reagowania i dostrzeganie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy liczne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]