Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Sprawdź, gdzie kupić szalunki Kraków

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Z reguły wykorzystuje się je podczas wylewania murów betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, aby nadać im odpowiedni kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się także w czasie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie prześwitów na bramy, drzwi i okna. W tym artykule wytłumaczymy, z czego robi się współczesne szalunki i jak inwestorzy mogą je zdobyć.

Szalunki z metalu, drewna bądź sklejki

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest struktura wykonana z desek drewnianych lub grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozebraniu może zostać wykorzystywana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – wielu wykonawców i inwestorów wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wykonane z drewna, sklejki lub metalu, jak również łączyć w sobie 2 albo 3 materiały. Zwykle jednak stosuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą konstrukcję łączą głowice ze aluminiowe bądź stalowe, narożniki, łączniki i belki.

Wynajem szalunków – kto powinien skorzystać?

Przedsiębiorstwa często parające się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy zamierzają planujących wznieść jeden obiekt oraz brygad, które zazwyczaj świadczą inne usługi. Zakup wszystkich modułów koniecznych do skonstruowania szalunku byłby całkiem nieodpowiedzialny finansowo . Dużo mądrzejszym wyjściem będzie wynajem szalunków.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]