Szalunki to konstrukcje potrzebne na większości budów. Dzięki nim możliwe jest modelowanie właściwego kształtu murów wylewanych z betonu oraz przygotowanie w nich przelotów na drzwi i okna. Szalunki okazują się też potrzebne przy formowaniu stropów – w takim przypadku ich kluczowym modułem są dźwigary. Bez ich wykorzystania wzniesienie jakiegokolwiek wielopiętrowego budynku byłoby niemożliwe. Dźwigary sprawiają, iż strop nie opada zaraz po wylaniu i może stężeć. Z jakich surowców wytwarza się dźwigary? Jak można je dostać?
Z jakich materiałów produkowane są dźwigary?
Dźwigar wystawiany jest na znaczne obciążenia, które sięgają kilkudziesięciu ton. Dlatego jego najważniejszą cechą jest trwałość. W dużym stopniu maja na nią wpływ dwa elementy – jakość produkcji i rodzaj wykorzystanych w tym celu surowców. Muszą one być dokładnie wyselekcjonowane i przetestowane pod kątem wytrzymałości na znaczne obciążenia. Najlepszym materiałem jest lite drewno takich drzew jak sosna, olcha, buk czy topola. Niesłychanie ważne jest także należyte zaimpregnowanie dźwigarów, które zabezpieczy je przed niekorzystnym działaniem wilgoci, spoiw i innych płynnych preparatów wykorzystywanych na budowie – a więc substancji, które często zagrażają strukturze drewna.
Dźwigary – wypożyczyć czy lepiej posiadać własne?
Firmy, które na co dzień parają się budową wielokondygnacyjnych obiektów posiadają swoje dźwigary. Ich kupno oraz przechowywanie wiąże się jednak z pewnymi kosztami. Szczęśliwie przedsiębiorstwa, które rzadko podejmują się zamówień tego typu, mogą ustrzec się nadmienionych problemów. Najlepszym rozwiązaniem dla nich będzie skorzystanie z usług podmiotu, który oferuje wypożyczenie dźwigarów oraz innych części konstrukcji szalunkowych.
Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków
Mob.: +48 690 999 204
E-mail:
[email protected]