Rynny metalowe i plastikowe – orynnowanie dachu

Rynny metalowe i plastikowe – orynnowanie dachu

Kup rynnę metalową na www.regamet.pl/akcesoria-dachowe/.

Systemy dachowe składają się z wielu elementów. Pośród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia skuteczne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej kumulowania się. Nie powinniśmy więc bagatelizować wyboru najlepszych modułów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz kwalifikacji – podobnie jak montaż systemów rynnowych. Co więc winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich elementów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – z jakich części się składa?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na rogach dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a następnie do odpływu.

Rynny metalowe, plastikowe lub PCV – które wybrać?

W ofercie hurtowników dostępne są orynnowanie dachu wykonane z kilku materiałów – między innymi z metalu czy też tworzyw sztucznych. Które z nich będą najlepsze? To zależy od rodzaju budynku i tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania powinno się więc skonsultować z ekspertem.

Dane:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08