Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

W tym miejscu zamówisz obrączki Kraków

Dla większości dzień ślubu jest niezmiernie ekscytującym dniem w życiu. Ceremonia ta łączy młodą parę na zawsze, a oznaką ich wierności, zaangażowania i uczucia są obrączki.

Obrączki – nie zawsze na prawym palcu serdecznym

Początkowo nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, w związku z tym ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu przekazanie żonie pierścionka stało się elementem sakramentu ślubu. Niewiele osób wie jednakże, iż mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilka wieków później. I choć uprzednio zdarzało się, iż wsuwali pierścienie na dłoń gdy odjeżdżali na wojnę, jednakże obyczaj ten spopularyzował się szeroko w XX w., a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, iż czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której ma obowiązek być wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w innych krajach, jak przykładowo w Turcji, w Czechach, w USA albo w Meksyku, nakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze starymi przesądami biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary poszukują i mierzą obrączki ślubne wspólnie, jednakże obyczaj podpowiada, iż przyszła żona nie powinna za nie płacić, bowiem jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki ślubne – wygraweruj datę ślubu, imię małżonka lub cytat

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się mniej krzykliwą stylistyką. Przez okres wielu wieków wykonywano je z rozmaitych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak miedź czy stal) uosabiające potęgę miłości. W dzisiejszych czasach do ich sporządzenia stosuje się z reguły złoto oraz platynę, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Naturalnie, zdobi się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż najczęściej kupowane są uniwersalne, gładkie pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch rodzajów złota (przykładowo białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą również nieraz usługę grawerunku. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź istotny dla młodej pary cytat.

Dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]