Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Zobacz, gdzie zamówić łańcuchy zimowe

Łańcuchy na koła w dużej mierze poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Hiszpanii, Niemczech, Polsce i we Włoszech). Jak jednak modele łańcuchów na koła można nabyć w sklepach?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy najczęściej mając na względzie ich zastosowanie. Odróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach osobowych, dostawczych, ciężarowych i terenowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również wzorem zaplotu, przekrojem i grubością ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi. Różne są również materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci używają przede wszystkim stali tytanowej lub manganowej.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i początkowo może być przyczyną sporego stresu. Aby go uniknąć, powinno się przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba unikać poruszania się po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]