Kryminalne książki, horrory i thrillery – lektura strachu i przyjemności

literatura kryminalna, książki thrillery

Ogromna grupa pasjonatów książek to fani koszmarnych opowiadań. Jedni preferują powieści na granicy horroru, pozostali uwielbiają zagłębiać się w dalekie kąciki zagmatwanych procesów myślowych seryjnych morderców czy bestialskich bandytów. W zalewie podcastów i kanałów telewizyjnych, na których znajdują się setki produkcji prezentujących zainteresowanym historie z życia wzięte oraz te zupełnie zmyślone, nadal jedną z najlepszych dróg styczności z nimi są książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki i thrillery – z jakiej przyczyny się bać?

Fanatyk powieści kryminalnych oraz thrillerów bez zastanowienia powie, iż idzie o silny zastrzyk adrenaliny. Oglądając bądź czytając straszne historie pragniemy na chwilę dać się ponieść zniewalającemu uczuciu strachu, którego z rzadka doznaje się na co dzień. Brak dziś dla człowieka w naturze większych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to z reguły zdrowie, niestabilność finansowa albo utrata zatrudnienia. Jeżeli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w sytuacjach, w których nasz organizm produkuje w znacznych ilościach adrenalinę, określaną jako hormon stresu i przetrwania. A właśnie uczucie lęku uczy nas działać w okolicznościach kryzysowych. Nie bez powodu baśnie Andersena czy braci Grimm mają zwykle tak straszny i makabryczny charakter – w ten sposób opowieści te ostrzegało dzieci przed niebezpieczeństwami codziennego życia, uświadamiając je przy okazji, iż dobro nie zawsze wygrywa.

Literatura kryminalna oraz książki thrillery – ciekawsze niż film

XXI wiek to wiek natychmiastowej rozrywki. Odbiorcy, jeśli wyłuskają na nią wolną chwilę, szukają serialu z zamkniętą historią albo filmu na wieczór, którego obejrzenie zajmie maksymalnie kilka godzin. Miłośnicy mrocznych kryminałów i horrorów są w zasadzie rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które dostępne są na darmowych oraz płatnych platformach streamingowych. Co warte podkreślenia, częstokroć te filmy i seriale są oparte na głośnych książkach, ale jest im daleko do pierwowzoru i ich obejrzenie nie zapewnia takiej satysfakcji jak czytanie oryginału. Książkę, w szczególności historię thriller lub kryminalną, odbiera się odmiennie aniżeli serial – dłużej, a przy tym z większą atencją. W książce każda rozmowa, wtrącenie i postać (także ta drugiego planu) ma wpływ na budowanie nastroju snutej historii. Napięcie wyzwalany jest u odbiorcy z reguły stopniowo, ale pozwala to na skrupulatniejszą analizę opisanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeśli wobec tego masz chwilę i lubisz czytać, pozwól się ponieść kryminałom, thrillerom oraz horrorom.

Dane:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa