Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Jeśli szukasz kantara skórzanego, koniecznie wejdź na horse-trade.pl

Kantar to pospolita część uprzęży dla konia. Jest niezwykle podobny do uzdy, bowiem wyłączną różnicą między nimi jest brak wędzidła – elementu wkładanego do pyska umożliwiającego przekazywanie sygnałów do poruszającego się konia. Kantar to jedna z głównych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie prawie nigdy się nie rozstają. Z tej przyczyny powinien on być dobrany do wielkości i kształtu głowy konia oraz nie być powodem powstania obtarć. Jak zatem dobrać stosowny kantar dla konia? Na jakie jego cechy wypada zwrócić uwagę?

Co odpowiedniejsze dla zwierzęcia – kantar skórzany, a może taśmowy?

W sklepach odnajdziemy rozmaite warianty kantarów: sznurkowe, skórzane, taśmowe czy podszywane. Te pierwsze, określane również halterami, są rekomendowane ze względu na sporą kontrolę, którą dżokej za ich pomocą może mieć nad koniem. Dla konia znacznie wygodniejszy jest natomiast kantar taśmowy lub skórzany. Jeszcze wyższy komfort przynoszą kantary podszywane – przykładowo prawdziwym bądź syntetycznym futrem, które można zdjąć celem konserwacji. Taki kantar znakomicie zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala uwiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas ćwiczeń lub spacerów.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla ras zimnokrwistych?

Produkowanych jest parę rozmiarów kantarów dla koni. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Następny to shetty (0), którego używają właściciele koni szetlandzkich, jak również większych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) jest z kolei opracowany dla kucy (np. islandzkich) i rocznych koni większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średnich rozmiarów i pasują m.in. do hanowerów, koni huculskich, wielkopolskich oraz arabskich. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo shire).

Dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]