Jak kreatywnie wykorzystać tablicę kredową w domu?

Jak kreatywnie wykorzystać tablicę kredową w domu?

tablica kredowa wszystkim kojarzy się ze szkołą, bez względu na to czy mają 14, 30 czy 90 lat. To dlatego, że jest to obiekt wykorzystywany w procesie edukacji od co najmniej dwóch wieków i wygląda na to, iż jeszcze przez wiele lat czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć też inne zastosowania.

Historia tablicy kredowej

Na początku trzeba zaznaczyć, iż tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: czarnym i zielonym. Owszem z czasów szkolnych wszyscy pamiętamy przede wszystkim te ostatnie, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni istniały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, bowiem wykonywano je z bloków łupkowych bądź desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były wykorzystywane od XIX w. aż do drugiej połowy XX w. Wtedy to powoli zostały wyparte przez swój nowszy, zielony odpowiednik – lżejszy, z powierzchnią pokrytą emalią na bazie porcelany, której lepiej trzymała się kreda. Nie oznacza to, iż czarne tablice kredowe zniknęły na zawsze – są produkowane do dziś, ale w samej rzeczy nie są już drewniane ani z kamienia. Funkcjonowanie tablic kredowych w dwóch kolorach łatwo wytłumaczyć. Kolor zielony uspokaja i nie męczy oczu, wobec tego sprawdza się w szkołach, gdzie trzeba patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez wiele godzin. Z kolei rysunek czy pismo na czarnej tablicy kredowej cechuje się wyższą kontrastowością, dlatego dobrze jest instalować takie tablice w dużych aulach, tak by słuchacze z tyłu wyraźnie widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla oczu, są powoli zastępowane przez białe tablice magnetyczne, których plusem jest brak pyłu (pisze się po nich ścieralnym flamastrem).

Jak można użyć tablicę kredową w domu?

Tablice kredowe, zwłaszcza te o czarnym kolorze, to również idealny dodatek dekoracyjny w domu. Rewelacyjnie komponują się z wystrojem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą różne hasła czy narysować obrazki i powiesić na ścianie zamiast plakatów. Plusem takiej dekoracji jest możliwość cyklicznej zmiany treści, dzięki czemu wystrój pokoju nie będzie nas z czasem nudził. Przy tym nie wydamy wiele – opakowanie wielobarwnej kredy to wydatek maksymalnie 5-10 złotych, a starczy na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można też rozrysować tabele z planem obowiązków domowych, które muszą wykonać w ciągu tygodnia nasze dzieci. Można także zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli rysować, ćwiczyć pisanie liter oraz grać z kolegami z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne popularne gry towarzyskie.