Private blog network – co to jest i jakie daje możliwości?

Private blog network – co to jest i jakie daje możliwości?

Jesteś zainteresowany aktualną ofertą PBN? Nie czekaj! Skieruj się na pbnmarket.pl.

Żeby odbiorca zauważył twój biznes powinieneś nie tylko posiadać firmową stronę www, ale również zatroszczyć się o jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Do tego ważna jest zawartość strony i to czy systematycznie dodawane są do niej nowe wyczerpujące i przydatne dla potencjalnego klienta artykuły. Ale nie wolno także zignorować tzw. link buildingu, a więc pozyskiwania linków zewnętrznych prowadzących do strony. Jednym ze sposobów na link building jest korzystanie z PBN – prywatnej sieci portali.

Private blog network – do czego służą PBNy?

PBNy są prywatne, ponieważ są tworzone i zarządzane przez jeden podmiot (najczęściej przez sporą agencję marketingową bądź agencję SEO), który troszczy się o jakość pojawiających się tam tekstów. Prywatne sieci blogów są na ogół używane jako element rozbudowanej strategii marketingowej, co jest bardzo ważne, bowiem najlepsze rezultaty ich użycia widać w odniesieniu do stron, które zostały należycie zoptymalizowane pod kątem technicznym oraz contentu. Prywatne sieci serwisów nie tylko dają możliwość pozyskania sporej liczby linków przychodzących do witryny, ale też na ich zróżnicowanie, co jest dobrze widziane przez algorytmy wyszukiwarek. Za wadę PBNów można uznać tylko to, że ich wykonanie to spory koszt, a potem należy przeznaczać wiele czasu na utrzymanie ich na właściwym poziomie.

Jak wykorzystać PBN? Proponujemy publikacje z canonicalem i wizytówki NAP

Prywatne sieci blogów znakomicie sprawdzają się w pozycjonowaniu lokalnym, bo można na nich zamieszczać artykuły tematyczne stanowiące jednocześnie wizytówkę NAP. Czym jest NAP? To praktycznie każda publikacja online, gdzie dodane są podstawowe informacje telekontaktowe firmy – jej adres stacjonarny, nazwa oraz telefon bądź adres e-mail. Na przykład NAP-em jest wizytówka GMF, ale jest nim też strona w mediach społecznościowych, wpis w internetowym rejestrze biznesowym bądź artykuł, pod którym dodano firmowe informacje kontaktowe.

Inny interesujący sposób na skorzystanie z możliwości PBNów to artykuły z canonicalem. To republikacja rzetelnych artykułów z dodaniem linku do oryginalnej treści oznaczonego jako tag “rel=canonical”. W takim przypadku algorytmy wyszukiwarek zwykle oceniają lepiej użyteczność oryginalnego artykułu, ponieważ natrafianie na linki do niego na rozmaitych stronach zewnętrznych traktują jako sygnał, iż pod wskazanym adresem kanonicznym opublikowane są godne uwagi, rzetelne informacje. Artykuły z canonicalem są najskuteczniejsze przy tekstach z sektora YMYL (Your Money Your Life), w którym kluczowe jest zdobycie wysokiego autorytetu, a więc tych powiązanych przede wszystkim z aktualnymi informacjami, doradztwem prawnym, inwestycjami i zdrowiem.

PBN Market Skuteczny linkbuilding SEO