Podstawowe informacje o systemie SWIFT

Podstawowe informacje o systemie SWIFT

Po więcej informacji o systemie SWIFT kliknij tutaj.

Mimo, iż w zasadzie systematycznie korzystamy z usług bankowych, wiele Polaków pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji wobec Rosji jako odpowiedź świata na wojnę na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z podstaw sprawnego działania światowego rynku finansów.

System rozliczeń SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże ten skrót stosuje się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie o wiele bardziej złożone niż teraz. SWIFT to popularny, ale nie jedyny działający współcześnie system tego typu. Nie licząc np. w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: SORBNET, SEPA oraz Elixir.Na całym świecie działają również różnorodne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na terenie danego państwa.

Czym więc wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie kraje świata i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekroczyła już 11 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie oraz masa innych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Praktykuje się też przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak ekspresowo odszukać taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC kilku popularnych banków, działających w Polsce.

– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]