Krajowy System e-Faktur – szybszy zwrot VAT i nie tylko

Krajowy System e-Faktur – szybszy zwrot VAT i nie tylko

Poszerz swoje wiadomości o fakturze ustrukturyzowanej.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie biznesmeni na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać do 2022 r. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Co to są faktury ustrukturyzowane?

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które mają ściśle zdefiniowaną strukturę danych opisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie generalnie mało co mówi człowiekowi, który nie umie go odczytać, lecz dla odpowiedniej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur ten dokument jest absolutnie czytelny. Za sprawą tego, że faktury otrzymują ujednoliconą strukturę bez względu na to którego oprogramowania do księgowości użyją kontrahenci transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną odczytane identycznie. Jest to istotny krok do przodu szczególnie dla biur rachunkowych, które dotychczas nagminnie mają do czynienia z przypadkami błędnego przeniesienia w oprogramowaniu księgowym danych z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF lub fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kompletnie eliminuje ewentualność błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez księgowego, jak również niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyspiesza zwrot VAT

Wszyscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2021 r. mogą odebrać i wystawić fakturę ustrukturyzowaną korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują m.in. poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mają pewność, iż nie zgubią faktury (KSeF przechowuje dane o dokumentach przez 10 lat), są zwolnieni z wymogu wysyłania pliku JPK_FA, jak również szybciej odbiorą zwrot podatku VAT. Natomiast Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które pozwala na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej zapobiega patologiom w sferze podatku od towarów i usług, dochodowego i akcyzowego. Watro wspomnieć, że obowiązek stosowania KSeF nie równa się zakazowi korzystania z zewnętrznego oprogramowania do księgowania, lecz należy dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]