Węzeł optyczny – budowa i parametry

Węzeł optyczny – budowa i parametry

Szukasz węzła optycznego? Sprawdź www.telmor.pl/Produkty/Wezly-odbiorniki-optyczne/Wezly-optyczne.

Współczesne sieci telekomunikacyjne niemal za każdym razem tworzy się z użyciem światłowodów. Jest to skutkiem wyjątkowych cech tego kabla – szybkości transmisji danych oraz niewielkich zniekształceń. Jak wiemy, instalacje tego typu nie mogłyby istnieć bez odpowiednich podzespołów pozwalających na transmisję danych i późniejsze dekodowanie. By wykonać tego typu instalację niezbędne są takie elementy jak nadajniki optyczne oraz multiswitche, a także węzły optyczne. Te ostatnie są najważniejsze dla funkcjonowania całej instalacji – umożliwiają bowiem modyfikację sygnału optycznego na tradycyjny i przez to dostarczenie dostępu do sieci krańcowym abonentom. Jak jednak działają? Jakie parametry powinien posiadać dobry węzeł optyczny?

W jaki sposób działa węzeł optyczny?

Jak już wspomnieliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał optyczny, by przesłać sygnał elektryczny. Warto jednak nadmienić, że jego działanie nie sprowadza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny może również działać odwrotnie. Częstotliwości, na jakich najczęściej pracuje węzeł optyczny to od paru mHz do aż 1 GHz. Dla poprawnego działania węzła optycznego niezbędna będzie również odpowiednia obudowa, chroniąca delikatne elementy wewnątrz urządzenia przed pyłem, wilgocią oraz pozostałymi zagrożeniami – zwykle zrobiona ze stali.

Węzeł optyczny – który będzie odpowiedni?

O tym, czy dany węzeł optyczny jest odpowiedni, świadczą określone cechy. Najważniejsze są częstotliwości działania węzła i poziom sygnału – od tego zależy wszak ilość krańcowych odbiorców, do których dotrze dane. Poza tym warto sprawdzić pobór energii – w dużej mierze rzutuje to na koszty użytkowania węzła optycznego. Chcąc ustrzec się problemów przy naprawach instalacji, warto również przetestować metody konfiguracji węzła – najlepiej, jeżeli pozwala na wygodną modyfikację wartości parametrów.

Dane:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]