Falowniki

Falowniki

Efektywność falownika zależy od wyboru właściwego modelu. Mimo, że czytelnikom średnio zorientowanym w tym temacie może to wydać się niełatwym wyzwaniem, jeśli będziemy pamiętać o paru poradach, nie sprawi to większych problemów. Na co więc należy zwrócić największą uwagę?

Przeznaczenie falowników

Najistotniejszy jest wybór falownika odpowiedniego do konkretnego urządzenia. Jeśli mowa o małych silnikach, egzamin zdadzą i najprostsze falowniki, jednak do napędzania na przykład instalacji przemysłowych zaleca się wybierać bardziej wydajne przemienniki.

Jak mają być zasilane falowniki?

Wskazówki dotyczące, w jaki trybie działa dany napęd znajdują się na zamontowanej na nim tabliczce znamionowej. Niektóre urządzenia pracują tylko w trybie jednofazowym, do innych zaś mamy możliwość zastosowania różnych rodzajów falowników.

Nie kupuj podejrzanych falowników

Od sprawności falowników zależy nie tylko efektywność zasilanej przez nie aplikacji, ale również bezpieczeństwo przebywających w jej pobliżu osób. Z tego powodu wybierając je warto dowiedzieć się, jaką renomą cieszą się falowniki danego producenta – w większości przypadków jest świadectwem ich jakości.

Nie tylko falowniki

Praca przemienników okaże się znacznie wydajniejsza, kiedy wyposażymy je w odpowiednie dodatki. Największe znaczenie mają enkodery, które pozwalają precyzyjnie określić prędkość obrotową wału. Warto także dokupić panele, sprawiające, że obsługa falowników staje się prostsza.